Мета: ознайомити учнів з
основними поняттями теорії ймовірностей:
розглянути філософське питання випадковості та ймовірності в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита»; спонукати учнів до
свідомого сприймання матеріалу; розвивати
мислення старшокласників, уміння аналізувати, доходити висновків.
На дошці заздалегідь зроблено записи:
Випадковий — той, який стався десь за
збігом обставин, відбувся непередбачено, несподівано.
Збіг
— випадкове
поєднання яких-небудь обставин, подій.
Доля — збіг обставин, напрям життєвого
шляху, що ніби не залежать від бажання та волі людини; хід подій
життя.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина.
Учитель математики. Сьогодні на уроці ми почнемо ознайомлення з
непростою, але досить цікавою наукою — теорією
ймовірностей. Урок буде незвичайний. Це інтегрований урок
математики і зарубіжної літератури. Саме цей шкільний предмет
допоможе нам у вивченні теми.
Учитель літератури. На попередньому уроці ми розглядали
різні філософські питання, що піднімалися у романі
«Майстер і Маргарита». Наша мета — розглянути ще одне досить складне питання — випадковості
та ймовірності. Спочатку дайте відповідь на такі запитання.
1. Що
ми називаємо у житті випадковим!
(Учні висловлюють свої думки. Узагальнюючи їх, доходимо
висновку: випадковий —
той, який з'явився непередбачено.)
2. Як ви вважаєте, все, що з нами
відбувається, є випадковим чи ні?
(Відповіді
учнів.)
3. Що в романі, на вашу думку, можна
вважати випадковим?
(Наприклад, зустріч Майстра та Маргарити, смерть Берліоза.)
4. Але чому все сталося саме так, чи
могло бути інакше?
(Учні розмірковують, що таке збіг обставин, умов; про
те, що могли бути інші обставини, наприклад Маргарита могла піти іншою дорогою і не зустріти Майстра.
Аннушка могла
розлити олію в іншому місці — Берліоз не послизнувся б і залишився живим. Доходимо висновку: збіг — випадкове
поєднання яких-небудь обставин, подій.)
5. Збіг обставин ми частіше називаємо іншим словом. Яким?
(Відповіді
учнів; очікуване слово — доля.)
6. За словником, доля — збіг
обставин, напрям життєвого шляху, що ніби не залежать від волі людини;
хід подій життя. Ми часто говоримо: «Доля звела». Чи можна
це сказати про Майстра та Маргариту?
(Відповіді
учнів.)
7. Ви
впевнені, що їхня зустріч не залежала від їхньої волі? Вони ж у цей день могли просто
не виходити з дому — це ж залежало від них?
(Учні висловлюють власні думки і можуть дійти висновку, що доля певною
мірою залежить від людини. Учитель відкриває дошку, на якій записано значення
слів випадковий, збіг, доля (те, що було з'ясовано протягом бесіди),
звертає увагу учнів на виділені слова. З цих
слів будується своєрідний ланцюг: доля — збіг — випадкове
поєднання — непередбачено.
Звертається увага на перше й останнє слова; учні
доходять висновку, що долю, тобто події життя, неможливо передбачити.)
8. Чи
погоджуєтеся ви з останнім висновком? (Відповіді учнів.)
9. Чи
погоджуються з цим герої роману?
(У
бесіді з'ясовуємо, що Воланд — так, Берліоз — ні: людина може спланувати свої
вчинки, долю; Маргарита
передбачала, що рано чи пізно зустріне Майстра.)
10. Варто згадати ще одне поняття: імовірність — можливість здійснення чого-небудь. Маргарита справді
вірила у можливість зустрічі з коханим, але якою була ймовірність того, що вони
зустрінуться у багатотисячній Москві?
(Очікувана
відповідь: мізерною.)
11. Якою була ймовірність того, що Майстер і
Маргарита зустрінуться у багатотисячній Москві та саме в певний день?
(Очікувана
відповідь: ще меншою.)
12. А якою була б імовірність цієї зустрічі, якби
вони жили на одній вулиці?
(Очікувана
відповідь: значно більшою.)
13. Від чого ж залежить імовірність якоїсь події
в житті людини?
(Учні доходять висновку: від обставин, часового проміжку, місця
події.)
Учитель літератури. Ви
спробували висловити свої думки відносно порушеного питання
і певною мірою думки М.Булгакова, оскільки користувалися прикладами з його
роману. Хто з вас правий? Усі, кожний по-своєму, адже у
таких випадках не може бути єдиної правильної
відповіді. Але у математиці на поставлені запитання є своя відповідь.
II. Вивчення нового матеріалу та первинне закріплення знань.
Учитель математики. Ви
вже з'ясували, які події (за словником) називають випадковими. Саме
вивченням закономірностей масових випадкових подій займається
теорія ймовірностей. Як самостійна наука вона виникла в середині
XVII ст. Тоді, розглядаючи задачі, що виникли
у зв'язку з азартними іграми, відомі математики Б. Паскаль та П. Ферма і запровадили
поняття теорії ймовірностей. Так було закладено основи нової науки.
Первісним
(не означуваним) поняттям теорії ймовірностей є поняття події.
Подія — це будь-яке
явище, про яке можна сказати, що воно відбувається чи не відбувається
за певних умов, причому абстрагуючись від конкретної природи самої події.
Позначають події великими латинськими буквами:
А, В, С... Будь-яка подія відбувається внаслідок випробування (експерименту, досліду).
Випробування — це умови, в результаті яких відбувається
чи не відбувається подія.
Випробуванням
може бути: підкидання монети (подія А — «поява герба», подія В — «поява числа»);
підкидання грального кубика тощо. Як ви
думаєте, чи зможемо ми передбачити результат подій, що весь час
повторюються, наприклад підкидання
грального кубика? (Відповіді учнів.)
Завдання 1. Заповнити таблицю 1, відокремлюючи
події та випробування, для такого переліку фактів:
1) На
екзамені випадає білет № 1363.
2) Будильник,
що дістаємо з коробки, бракований.
3) Оглядаємо
поштову скриньку і знаходимо 4 листи.
4) Набираючи телефонний
номер навмання, зв'язуємося із знайомим.
5) Під час нагрівання дроту
збільшилася його довжина.
6) Після
зниження температури вода перетворилася в лід.
Таблиця 1
№ з
|
Випробування
|
Події
|
1
|
||
2
|
||
3
|
||
4
|
||
5
|
||
6
|
Наведіть
свої приклади випробувань і подій.
(Учні наводять приклади.)
Учитель математики. Розглянемо,
якими можуть
бути події.
(Учні під керівництвом учителя дають означення випадкової,
вірогідної, неможливої подій.)
Випадковою подією називають подію, що може
відбутися або не відбутися під час здійснення певного випробування.
Проаналізуйте таблицю 1 і виділіть випадкові події.
(Учні аналізують таблицю та виділяють випадкові події.)
Вірогідною називають
подію, що внаслідок даного випробування обов'язково відбудеться.
Наприклад, поява на грані кубика числа, меншого за 7.
Проаналізуйте
таблицю 1 та виділіть вірогідні події.
(Учні
аналізують таблицю та виділяють вірогідні події.)
Неможливою називають
таку подію, що внаслідок даного випробування не може відбутися. Наприклад, поява на грані кубика числа, більшого за 7.
Проаналізуйте
таблицю 1 та виділіть неможливі події.
(Учні аналізують таблицю та виділяють неможливі події.)
Учитель літератури. Перед
вами на дошці ще одна таблиця, але вже з прикладами з роману М. Булгакова. Таблиця 2 заповнена частково (стовпець
«випробування»). Потрібно заповнити її повністю та визначити вид події, обґрунтовуючи
свою думку.
(Стовпець
«події» учні заповнюють самостійно з наступним поясненням до записів.)
У результаті таблиця 2 матиме такий вигляд.
Таблиця 2
№ з/п
|
Випробування
|
Події
|
1
|
Алюзій
Могарич доніс на Майстра
|
Алюзій отримає квартиру
(випадкова подія)
|
2
|
Маргарита намазалась дивним кремом, який їй дав Азазелло
|
Літає (неможлива подія)
|
3
|
Ієшуа
потрапляє до Крисобоя
|
Ієшуа поб'ють
(вірогідна подія)
|
4
|
Маргарита погодилась
на пропозицію Воланда
|
а) Поверне Майстра;
б) не поверне
Майстра;
(випадкові події) |
5
|
Поплавський
приїхав до Москви
|
а) Отримав квартиру;
б) не отримав квартири;
(випадкові події) |
6
|
Маргарита щодня ходить вулицями Москви з надією зустріти
Майстра
|
а) Зустріне Майстра;
б) не зустріне Майстра;
(випадкові події) |
Учитель літератури. Майже всі названі події відбуваються в романі лише один раз або не відбуваються взагалі. Але чи могли б повторитися запропоновані ситуації-випробування?
(Очікувана
відповідь: так.)
Учитель
математики. Розглянемо
це питання з точки зору теорії ймовірностей. У житті є однорідні
події, що спостерігаються за певних умов і можуть бути відтворені необмежену кількість разів. Такі події називають масовими.
Наведіть приклади масових однорідних подій.
(Учні
наводять приклади; наприклад, жеребкування, стрільба по мішені тощо.)
Прикладом одиничної події є падіння Тунгуського метеорита. Але теорія ймовірностей вивчає лише масові випадкові події та їх закономірності. Часто жеребкування проводиться за допомогою підкидання монети. Перевіримо, чи існує якась закономірність у випаданні «герба» або
«числа».
(Проводиться випробування (10 раз), результати
записуються на дошці.)
Учитель
математики. Чи
можна, виходячи з отриманих результатів, помітити якусь закономірність?
(Очікувана
відповідь: ні.) Далі учні самостійно
працюють з таблицею 8 (с. 212 підручника:
Шкіль М.І., Слєпкань З.І.,
Дубинчук О.С Алгебра і початки аналізу: Підручник для 11 кл.
загальноосвітніх навчальних закладів. — К.: Зодіак - ЕКО, 2001р.)
Учитель
математики. У якому ж випадку можна
встановити закономірність?
(Учні доходять висновку, що лише при великій кількості
випробувань.)
Учитель літератури. Чи можна віднести зустріч Майстра та Маргарити до масових однорідних
подій? Чому?
Зустріч
двох незнайомих людей (будь-яких) справді можна відносити до масових однорідних
подій. Але масові однорідні події — це не останнє поняття
теорії ймовірностей, з яким ви ознайомитеся сьогодні.
Учитель математики. Справді,
є ще деякі поняття,
що допоможуть нам розв'язувати задачі на обчислення ймовірності випадкових
подій.
Повною групою подій називають множину подій
таких, що в результаті кожного випробування обов'язково повинна
відбутися хоча б одна з них.
Наприклад, у випробуванні «підкидання грального
кубика» повну групу подій становлять такі події:
А
|
— «поява числа 1»;
|
А
|
— «поява числа 2»;
|
А
|
— «поява числа 3»;
|
А
|
— «поява числа 4»;
|
А
|
— «поява числа 5»;
|
А
|
— «поява числа 6».
|
Завдання 2. Чи
утворюють повну групу такі події:
а) випробування — підкидання монети;
події:
події:
Ах
— «поява
герба»,
А2
— «поява
числа»;
б) випробування — підкидання
двох монет;
події:
події:
А1
— «поява
двох гербів», А2 — «поява двох
чисел»?
Попарно несумісні події — це події,
ніякі дві з яких не можуть відбутися одночасно.
Наприклад,
випадання цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6 при
одному підкиданні грального кубика — це шість несумісних подій.
Завдання 3. Чи є несумісними такі події: а)
випробування — два
постріли по мішені;
події:
С0
- «жодного
попадання»,
С1
- «одне попадання»,
С2 - «два попадання»;
б)
випробування — витягування
двох карт з колоди;
події:
D0 — «поява двох
чорних карт», D1 — «поява туза», D3 — «поява
дами»?
Рівноможливі події — первісне поняття; це такі події, кожна з яких
не має ніяких переваг у появі частіше за іншу під час багаторазових
випробувань, що проводяться за однакових умов.
Наприклад,
випадання цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6 при одному підкиданні
грального кубика — рівноможливі події.
Завдання 4. Чи є
рівноможливими такі події:
а) випробування — постріл по
мішені; події:
С1 — «попадання»,
С2
— «промах»;
б) випробування
— підкидання неправильної (зігнутої) монети; події:
Ах
— «поява
герба»,
А2
— «поява
числа»?
Якщо події:
1) утворюють
повну групу подій;
2) є несумісними;
3) є рівноможливими,
то вони утворюють простір
елементарних подій.
Завдання 5. Чи утворюють простір елементарних подій такі події:
а) випробування — підкидання грального кубика;
події:
С1 — «поява не більше від двох очок», С2
— «поява
трьох або чотирьох очок»,
С3
— «поява
не менше від п'яти очок»;
б) випробування — витягування
двох карт із
колоди;
події:
D1 — «поява двох червоних
карт», D2 — «поява двох чорних карт»?
Завдання 6. Слово «прокуратор» поділити на склади та навмання
вибрати один із них. Результат експерименту —
запис
вибраного складу.
а) Побудувати простір елементарних
подій.
б) Назвати
події, у яких запис вибраного складу містить:
1) букву
к або т (подія А);
2)одну
або дві букви (подія В);
3)не
більше від трьох букв (подія С);
4)три букви (подія Д);
5)букву
р (подія Е).
Ш. Аналіз подій у романі згідно з вивченим матеріалом з теорії ймовірностей.
Учитель математики. Розглянемо деякі приклади
подій, що відбувалися у романі М. Булгакова, та проаналізуємо
їх.
1. «Страта Ієшуа і страта
Варраввана» — повна група подій (хоча б одна з
них відбудеться); вони попарно несумісні (не можуть відбутися разом) та
рівноможливі. Отже, дані події утворюють простір елементарних подій.
2. «Майстер написав роман
про Понтія Пілата й Ієшуа. Роман надрукують або не надрукують» — повна група подій (хоча б одна з них відбудеться); вони попарно
несумісні (не можуть відбутися разом), події
не можуть бути однаково можливими (адже в СРСР такий роман у той час не
надрукували б). Отже, дані події не утворюють простір елементарних подій.
IV. Підсумок уроку.
Учитель літератури. На
уроці ми розглянули питання випадковості та ймовірності в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита»
з урахуванням теорії ймовірностей.
Учитель математики. Ми почали
вивчати основні
поняття теорії ймовірностей.
Як
підсумок скажіть, що ви розумієте під такими поняттями:
1) теорія ймовірностей;
2) подія
(випадкова, вірогідна, неможлива);
3)простір елементарних
подій.
Комментариев нет:
Отправить комментарий